IAEA says Iran has complied with nuclear deal, clearing way for sanctions relief

Go down

IAEA says Iran has complied with nuclear deal, clearing way for sanctions relief Empty IAEA says Iran has complied with nuclear deal, clearing way for sanctions relief

Post by BrianGilmore on Sun Jan 17, 2016 5:53 pm

Шефот на атомската агенција на Обединетите нации изјави во саботата вечер имав излезе со извештај во потврдување дека Иран завршено сите потребни за спроведување на нуклеарен договор во јули минатата година во чекори, поттикнувајќи процес кој ќе доведе неколку часа до ослободување од години на тесни меѓународните санкции врз Техеран .

"Имаме измина долг пат од МААЕ прв почна оглед на иранското нуклеарно прашање во 2003. Многу труд е вложен во добивање на нас тука, и спроведување на договорот esta ќе бара сличен обид за", рече Јукија Амано, на Директо- Генералниот секретар на Меѓународната агенција за атомска енергија во соопштението. "Од наша страна, ние сме подготвени да се продолжи со работа."

Иран договор: Џон Кери ја крева САД најавува санкции (01:06)
Американскиот државен секретар Џон Кери во саботата објави дека нуклеарните поврзани со санкциите за Иран биле укинати. Фото: АП

Извештајот на МААЕ е потребно за да се потврди затвори која имаше Иран Илјадници центрифуги за збогатување на ураниум Тоа може да произведува нуклеарно гориво, отстранети јадрото на реакторот во својата Арак тешка вода објект во близина на Техеран и испратен надвор од земјата своите залихи на нуклеарно гориво.


Тие чекори, според западни експерти, значи дека ќе бидат потребни Иран најмалку една година да се направи доволно на нуклеарно гориво за атомска бомба. Иран отсекогаш инсистирал нуклеарна програма е чисто мирно.

Под американско раководство на договорот, Повеќето Санкции нуклеарна поврзани наметнати од страна на САД, ЕУ и ОН ќе бидат отстранети, повторно отворање на меѓународните пазари на стотици илјади барели иранска нафта и враќање на милијарди долари во замрзнати пари од нафта во Иран.

Проширена верзија на Есте Informe појавува на WSJ.com

BrianGilmore
Admin

Posts : 113
Join date : 2015-12-31
Age : 34
Location : 9300 Encino Ave, Northridge, CA 91325

View user profile http://shorelinecredit.forumotion.com/h2-page

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum